kacja_jama

DEŽELA KONGLOMERATNEGA KRASA (UDIN BORŠT)

Kaj lahko doživimo in se naučimo na poti poleg rekreacije?

GOZDNI REZERVAT KRIVA JELKA































Gozdni rezervat Kriva jelka spada med gozdove s pragozdnim značajem, v katerem so vidne sledi človekovega gospodarjenja (gozdne vlake, poseki). Od leta 1979 je ta del gozda načrtno prepuščen naravnim procesom. V njem zasledimo vse razvojne stopnje, od mladih in zrelih do odmrlih dreves, ki stojijo (drevesni panji) ali pa ležijo na tleh. To daje pragozdnemu ekosistemu stabilnost, samoohranitveno sposobnost in odpornost proti naravnim ujmam (žled, vetrolom). Še posebno pomembno vlogo imajo razkrajajoča drevesa, ki zagotavljajo nenehno obnovo gozda.

Gozdni rezervati predstavljajo "učilnice narave", v katerih se učimo, kako se razvijajo rastlinske in živalske vrste, kakšna je njihova povezanost in kaj vzdržuje vitalno moč gozda, zaradi katerega se je sposoben nenehno prilagajati in ohranjati samega sebe. Narava je s pragozdom ustvarila trajen, samoohranjevalen, samopopravljih gozd, ki za razliko od gospodarskega gozda ne potrebuje nenehne pomoči. Predstavlja zdravo sredico, iz katere celoten gozdni prostor črpa svoj življenjski utrip.

V gozdnem rezervatu ni dovoljeno:
spreminjati vegatacije,
vznemirjati ali jemati živali iz narave,
nabirati plodov, gob ali rastlin,
povzročati hrup,
izvajati športno rekreativne dejavnosti,
kuriti,
sprehajati psa brez povodca.

Naloga: Na bližnjih drevesih poišči znak, ki označuje mejo gozdnega rezervata. Če boš na poti skozi rezervat dovolj pozoren, boš odkril steze, ki so jih uhodile živali in se imenujejo stečine. Za hojo po stečini  na strmem terenu porabimo manj energije.

Osebna izkaznica:
Lega: približno 4 km zahodno od Golnika nad Kranjem.
Površina: 10,22 ha.
Relief: valovito pobočje.
Tla: srednje globoka kisla rjava tla na peščenjaku in skrilavcu.
Drevesne vrste: smreka (35 %), rdeči bor (19%), jelka (14 %), bukev (13 %), hrast (11 %), kostanj (5 %), gorski javor, veliki jesen, negnoj, vrba in ostale vrste skupaj (3 %).


Slika: Vhod v gozdni rezervat Kriva jelka

Zanimivost!
Pragozd prepoznamo po ogromnih in deblih drevesih. Tako kot človek gre tudi drevo skozi različna življenjska obdobja (mlado drevo, odraslo drevo, staro drevo). Ko drevo raste, ponuja dom številnim živalim. Ko pa takšen orjak pade na tla, si v njem poiščejo dom čisto druge živali. Pogosto mrtvo drevo nudi več življenjskih pogoje, zato brez padlih dreves ni pravega gozdnega življenja.

Gozdna tla se delijo na zgornji del, ki vsebuje mnogo organskih snovi, spodnji (mineralni) del, ki sprejema in zadržuje izprane snovi iz zgornje plasti, in najglobji del, kjer najdemo razpadajočo matično kamnino. Tako kot drevesa prepletajo svoje krošnje, tako tudi v gozdnih tleh prepletajo svoje korenine. Običajno razširjeno mnenje je, da korenine dreves predstavljajo  podzemno ogledalo drevesne krošnje. Vendar ta predstava ni resnična. Korenine se razrastejo, kje so najboljši pogoji za rast in v večini primerov je to blizu površine tal, kjer je največ kisika, hranilnih snovi in vlage.

Življenjski prostor v gozdu se deli na nadzemni in podzemni svet.
Naloga: Zavrti sliko in poišči pravi opis za gozdni prostor!
Gozdni življenjski prostor ponuja življenje v krošnjah, življenje na deblu in življenje na gozdnih tleh. Takšni gozdni arhitekturi so se prilagodili tudi gozdni prebivalci.
Naloga: Poišči različne živalske vrste in ugotovi, kje iščejo svojoh hrano in kje so si ustvarile svoj dom.



Pohodniška pot: Strahinj (gostilna Bovavc - Kriva jelka - Rezervat Kriva jelka - Strahinj)

 

 

Vir: Evropsko teritorialno sodelovanje. Pešpot po deželi konglomeratnega krasa.

Copyright by Janez Černilec 2019