DEŽELA KONGLOMERATNEGA KRASA (UDIN BORŠT)

Kaj lahko doživimo in se naučimo na poti poleg rekreacije?

GREZ - DIHALNIK































Kdaj lahko grez predstavimo tudi kot dihalnik?

Grez je manjša kotanja, ki nastane z ugrezanjem preperelinskega materiala v spodaj ležečo votlino. V Udin borštu se pojavljajo v dnu nekaterih vrtač ali pa samostojno na površju. Pogoj za  nastanek greza je raztapljanje in odnašanje kamnine v podzemlju zaradi česar nastanejo votline. Hitrejše kot je odnašanje materiala, večji grezi nastanejo. Če se proces spiranja materiala v podzemlju zaključi, se zaključi tudi grezanje. Sčasoma se oblikuje plitva centrična kotanja, ki jo le stežka ločimo od manjše vrtače.

V nekaterih primerih se grezi oblikujejo tudi nad jamskimi rovi, pri čemer se lahko povežejo s spodaj ležečimi jamskim rovom. Zaradi izmenjave jamskega zraka s površinskim imenujemo takšne oblike tudi dihalniki. Kljub morebitnim dihalnikom in razpokam v kamnini so jamski prostori dovolj izolirani od površja, da ima jamski zrak stalno temperaturo.


Slika: Dihalnik

Zaminivost!
 Človek vdihne zrak skozi usta, ki se v pljučih segreje, nato ga izdihne. Podoben proces se dogaja v dihalniku.  To pomeni, da gre za stalno izmenjavo toplega in hladnega zraka. Ker grez diha, ga imenuje dihalnik. Vsi grezi nimajo lastnosti dihalnika. Pozimi ga prepoznamo po stopljenem snegu okoli kotanje.
 

Vir: Evropsko teritorialno sodelovanje. Pešpot po deželi konglomeratnega krasa.

Copyright by Janez Černilec 2019