kacja_jama

DEŽELA KONGLOMERATNEGA KRASA (UDIN BORŠT)

Kaj lahko doživimo in se naučimo na poti poleg rekreacije?

ROKOVNJAŠKI TABOR S ŠTIRIMI "KOŽARICAMI"































Štiri lesene z lubjem pokrite hiše "kožarice" z odprtim ognjiščem in klopmi pred njimi v bližini Krive jelke, kjer se združijo številne pohodne poti Udin boršta. "Kožarice" so tradicionalne oblike začasnih bivališč, ki so jih gradili predvsem gozdarji in oglarji, v 19. stoletju pa so dale streho tudi rokovnjačem, ki so se skrivali v Udin borštu, še posebej 1825 do 1853, kot pišejo zgodovinski viri.

"Rokovnjaški tabor s ´kožaricami´ je del čezmejnega projekta Brezmejna doživetja narave (Nature Experience), ki bo sklenjen letos in s katerim želimo partnerji z Gorenjskega, Solčavskega in Štajerskega ter Koroškega na avstrijski strani spodbujati sonaravni turizem na zavarovanih naravnih območjih. V projekt sta vključeni tudi občini Naklo, ki je zadolžena tudi za ureditev rokovnjaškega tabora, in Kranj, ki je z ureditvijo kolesarske steze Polica-Kokrica približala ta zanimivi del narave večjim središčem," je povedal o projektu vodja Centra za trajnosti razvoj podeželja Kranj Uroš Brankovič, ki ima sedež v Biotehniškem centru v Strahinju. "Rokovnjaški tabor bo ljudem na zanimiv način približal doživetja narave. Posebej mlajšim, ki se bodo lahko v njem prelevili v rokovnjače, morda v ´kožaricah´ tudi prespali ter tako spoznavali naravo, veščine življenja v naravi in sožitje z njo. V bližini je začetek tematske poti Po deželi konglomeratnega krasa, ki povezuje in razlaga naravne pojave, kot so jame, vrtače, kraški izviri, slepe doline... Urejanje in varovanje Udin boršta ni le spoznavanje preteklosti tega območja, ampak tudi priložnost za razvoj turizma," pove Uroš Brankovič.

Povzeto po:  Jože Košnjek. "Kožarice" novost v Udin borštu. Gorenjski glas (Nakelski glas),  petek, 22. junij 2012, str. 4.


Slika: Rokovnjaški tabor s ´kožaricami´


Notranjost ´kožarice´

Vir: Evropsko teritorialno sodelovanje. Pešpot po deželi konglomeratnega krasa.

Copyright by Janez Černilec 2019